تفاوت لیزیک و لازک چیست؟

تفاوت لیزیک و لازک

درباره تفاوت لیزیک ، لازک ، PRK و فمتولیزیک و اسمایل چه می دانید؟

جراحی لیزر چشم یا اصلاح بینایی با لیزر ، روشی‌ است که در آن از لیزر برای تغییر شکل سطح جلویی قرنیه چشم استفاده می‌شود تا دیدتان را بهتر کند. تفاوت لیزیک ، لازک ، فمتولیزیک و PRK که همه آن‌ها از جراحی‌های رفراکتیو چشم به شمار می‌روند ، در تکنیک انجام جراحی و نتیجه آن است و هر کدام از آن‌ ها برای گروهی از بیماران توصیه می‌شود.

جراحی لیزر می‌تواند عیوب انکساری چشم که نزدیک‌بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم می باشند را اصلاح کند. تقریبا هر فرد بالای ۱۸ سال (این عمل برای افراد با سن بیشتر از 40 سال توصیه نمی شود)با توجه به شماره چشم ، ضخامت قرنیه و شکل آن می‌تواند برای عمل لیزر اقدام کند. علاوه‌بر این، شماره چشم فرد باید در یک سال اخیر ثابت مانده باشد.

لیزیک

در این عمل از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کنند. لیزیک یکی از رایج‌ترین جراحی‌های اصلاح دید و یکی از آن مواردی‌ است که درصد موفقیت بالایی دارد. دوره نقاهت این عمل کوتاه است و ظرف یک یا دو روز می‌توانید به فعالیت‌های معمولتان بازگردید.

لیزیک شامل ایجاد فلپ قرنیه با تیغ میکروکراتوم است. در لیزیک، ابتدا به وسیله یک دستگاه به نام میکروکراتوم یک لایه بسیار نازک از روی قرنیه برداشته می‌شود. بعد از لایه‌برداری، پزشک لیزر را به قسمتی از قرنیه می‌تاباند تا انحنای آن اصلاح شود. بعد از پایان کار، لایه برداشته‌شده را به جایش برمی‌گردانند. با این حال این عمل برای همه مناسب نیست.

لازک

لیزیک و لازک ، هر دو روش‌های جراحی اصلاحی چشم هستند. در هر دو عمل ، از لیزر اگزایمر استفاده و روی قرنیه کار می‌کنند؛ با این تفاوت که در لازک ، پزشک یک لایه بسیار نازک به نام اپی تیلیوم را از روی قرنیه حرکت می‌دهد و به سمت عنبیه‌ها می‌برد. سپس ، لایه سطحی را به جای خودش برمی‌گرداند.

تفاوت لیزیک و لازک

  • لیزیک شامل ایجاد فلپ قرنیه است؛ اما لازک نیست.
  • لازک شامل برداشتن لایه اپیتلیوم قرنیه است؛ اما لیزیک نیست.
  • لازک در دو روز اول پس‌ از جراحی با ناراحتی بیشتری نسبت به لیزیک همراه است.
  • قرنیه‌های نازک یا قرینه‌هایی را که شکل غیرطبیعی دارند، می‌توان به‌طور ایمن با لازک درمان کرد.
  • هر دو روش به یک نتیجه مشابه می‌رسند.

PRK

روش PRK هم شباهت زیادی به لازک دارد.در این روش ، جراح به‌ جای ایجاد فلپ قرنیه مانند لیزیک ، لایه خارجی بسیار نازکی از قرنیه (اپیتلیوم) را به‌طور کامل با استفاده از یک محلول الکلی یا دستگاه ویژه برمی‌دارد. سپس ، پزشک به کمک لیزر قرنیه را تغییر شکل می‌دهد. آن لایه اپیتلیوم برداشته‌شده ظرف پنج روز بازسازی می‌شود.

تفاوت لازک و PRK

لازک و PRK بسیار شبیه به هم هستند. فرق لازک و پی آر کی این است که در لازک ، لایه اپیتلیوم حفظ و سپس به جای اصلی‌اش بازگردانده می‌شود؛ در حالی که در PRK ، اپیتلیوم به‌طور کامل برداشته می‌شود و لایه جدیدی پس ‌از پنج روز جای آن را می‌گیرد.

تفاوت پی آر کی و لازک

تفاوت PRK و لازک

فمتولیزیک

فمتولیزیک با کمک لیزر فمتوسکند ، ایمن‌ ترین و دقیق‌ترین نوع جراحی اصلاح چشم در نظر گرفته می‌شود. در عمل فمتولیزیک که بسیار سریع انجام می‌شود ، پزشک از پالس‌های کوتاه مادون قرمز برای ایجاد فلپ قرنیه استفاده می‌کند.(در روش لیزیک از تیغ جراحی برای ایجاد فلپ استفاده می شود) با دسترسی به قرنیه از طریق فلپ ، جراح می‌ تواند کار تغییر شکل قرنیه را انجام دهد.

lasik vs femtolasik

ایجاد فلپ در لازیک با تیغ جراحی و در فمتولازیک با لیزر انجام می شود.

تفاوت لازک و فمتولیزیک

در روش لازک پس از برداشتن لایه اپی تیلیوم (لایه ای رویی قرنیه ، نازک تر از فلپ) روند درمان با لیزر شروع می شود در حالیکه در روش فمتولیزیک پس از ایجاد فلپ درمان انجام می شود.اگر قرنیه‌ای نازک یا سبک زندگی پرتنشی دارید، جراحی لازک می‌تواند برای شما مناسب باشد. از آن‌جایی که در این روش فلپ قرنیه شما بریده نمی‌شود، خطر کم‌تری در ارتباط با ترومای چشم وجود دارد. با این حال، دوره بهبودی آن بیشتر طول می‌کشد.

فمتواسمایل

عمل فمتو اسمایل (Femto Smile) که به نام عمل ریلکس اسمایل (ReLex Smile) هم شناخته میشود ، جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری جراحی لیزر چشم بدون استفاده از تیغه ی مکانیکی برش ، و بدون لایه برداری بزرگ قرنیه (فلپ) می باشد ، که در آن عصب قرنیه بدلیل برش بسیار کوچک و لبخند مانند ، کمتر تحت تأثیر قرار گرفته و تاری دید که نتیجه ی نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم میباشد را رفع ، و خطای دید را تصحیح میکند.در روش ریلکس اسمایل یا همان فمتواسمایل ، از تکنیک Relax استفاده میشود.در این تکنیک ، از نور لیزر برای برشهای بسیار دقیق استفاده میشود.در واقع در روش فمتو اسمایل ، از نور لیزر ، بدلیل قدرت رسوخ بالای آن ، و همچنین قابل تنظیم بودن آن در برشهای بسیار دقیق ، برای ایجاد یک برش بسیار کوچک شبیه طرح یک لبخند بر روی قرنیه استفاده میشود.

lasik vs smile

تفاوت برش ایجاد شده در دو روش لازیک و اسمایل همانطور که می بینید برش روش اسمایل بسیار کوچکتر از روش لازیک است.

dr.hadi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *