فمتولیزیک

فمتولیزیک

فمتولیزیک چشم چیست؟

فمتولیزیک FEMTO LASIK یا زد لیزیک؛ نسل جدید جراحی است که بدون استفاده از تیغ صورت می‌گیرد. اگر جز افرادی هستید که از تیغ در جراحی می‌ترسید، این روش می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. این روش جراحی جز دقیق‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های جراحی است. در واقع در هنگام برش قرنیه از هیچ‌گونه تیغی استفاده نمی‌شود و تنها ابزار، لیزر است. به همین دلیل است که این روش فمتولیزیک نامیده می‌شود. 

این روش مزیت‌های زیادی از جمله پیش‌بینی ضخامت برش، کاهش خطر ایجاد خراش در حین جراحی، کاهش خطر آستیگمات،وجود داشتن گزینه‌های بیشتر در اندازه برش، دوره ریکاوری کوتاه، کاهش خطر عوارض جانبی، کاهش خطر ابتلا به عفونت و کاهش ایجاد درد را دارد.

عمل فمتولیزیک چگونه انجام می‌شود؟

در واقع اصول لیزر چشم در اکثر روش‌ها شباهت دارد و تنها در یک مرحله دارای تفاوت هستند. در روش فمتولیزیک چشم، ابتدا تمام آمادگی‌های اولیه انجام می‌شود و سپس توسط قطره‌ ای چشم را بی‌حس می‌کنند. با اینکه شما به هوش هستید اما دردی را احساس نمی‌کنید. سپس بر روی تختی دراز کشیده و با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، چشم شما باز نگه‌داشته می‌شود، تا از هرگونه پلک‌زدن و حرکت دیگر جلوگیری شود. در مرحله بعد که برش قرنیه است با کمک لیزر فمتوسکند، ظریف‌ترین برش‌ها روی قرنیه انجام می‌شود. 

در این روش به دلیل اینکه برش بسیار ظریف انجام می‌گیرد بخیه‌ای اعمال نمی‌شود و تمامی عیوب انکساری از جمله نزدیک‌بینی و دوربینی و آستیگماتیسم درمان می‌شود. 

چه زمانی نیاز به عمل فمتولیزیک چشم است؟

افرادی که دچار نزدیک‌بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم باشند با درنظرگرفتن برخی نکات، قادر به عمل فمتولیزیک هستند. این افراد می‌بایست فاصله سنی بین 18 تا 60 سال داشته باشند و از سلامت کامل بهره‌مند باشند. از طرفی در هر رنج خطای انکساری نمی‌توان این عمل را انجام داد. متقاضیان این عمل می‌بایست خطای انکساری بین 6 و 12- داشته باشند؛ البته خطای انکساری در طول یک سال اخیر می‌بایست ثابت باشد و تغییری نکرده باشد.

مزایای جراحی فمتولیزیک

با توجه‌ به‌ اینکه فمتولیزیک ، جزو روش‌های جراحی نوین محسوب می‌شود مزیت‌های بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد. مهم‌ترین این مزایا شامل کاهش خطر ایجاد خراش بر روی قرنیه، عدم استفاده از تیغ ، کاهش خطرات و عوارض جانبی ، کاهش خطر ابتلا به عفونت، ثبات طولانی‌تر، کاهش ایجاد کدورت چشم پس از عمل، کاهش میزان درمان و عمل مجدد، کاهش خطر آستیگماتیسم، کوتاه بودن دوره ریکاوری و پیش‌بینی ضخامت برش قرنیه توسط جراح است. 

معایب عمل فمتولیزیک

همان‌طور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم ، عمل فمتولیزیک جزو عمل‌های مدرن محسوب می‌شود از این‌ رو معایب آن نسبت به روش‌های دیگر بسیار کم است. بااین‌حال به دلیل اینکه یک جراحی محسوب می‌شود می‌تواند عوارض جانبی بسیار کمی داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره می کنیم :

  • التهاب لایه قرنیه در زیر فلپ
  • تشکیل حباب گازدار زیر فلپ 
  • پخش نور به صورت رنگین کمانی به دلیل سطح ناصاف خلفی فلپ 
  • سندروم حساسیت به نور 

مراقبت‌های قبل و بعد و در حین عمل فمتولیزیک

مراقبت‌ها نکات بسیار مهمی هستند که برخی از افراد از آنها غافل می‌شوند در صورتی با کمک آن‌ها می‌توان دوره درمان را تسریع بخشید. مراقبت‌های مهم قبل از عمل، عدم استفاده از لنز تماسی یک هفته قبل از عمل فمتولیزیک، عدم استفاده از لنز سخت حداقل 3-4 هفته قبل از عمل، استحمام در روز قبل از عمل، عدم استفاده از ادکلن و سایر مواد معطر، میل کردن یک غذای سبک در وعده قبل از عمل و حفظ خونسردی است.  

مراقبت‌های مهم بعد از عمل شامل استفاده از شیلد و محافظ بر روی چشم، استفاده از قطره‌های چشمی طبق تجویز پزشک، خسته نکردن چشم با مطالعه و رانندگی و … عدم استفاده از سیگار، عدم استفاده از آرایش به‌خصوص در اطراف چشم، استخر نکردن و همچنین خودداری از انجام ورزش‌های سنگین است که رعایت آنها بسیار ضروری است. 

نکات مهمی که باید در رابطه با فمتولیزیک بدانید

حقایقی در مورد عمل Femto lasik وجود دارد که دانستن آنها برای متقاضیان این عمل نه‌تنها لازم است بلکه ضروری است.

اولین مورد آن است که همه افراد واجد انجام این عمل نیستند. افرادی که دارای عفونت‌های چشمی، تبخال، دیابت، قوز قرنیه و بیماری‌هایی ازاین‌قبیل هستند مناسب انجام این عمل نیستند. 

  • افرادی که به‌دلیل پیرچشمی دچار ضعف در بینایی هستند و یا از چشم بسیار خشک رنج می‌برند نمی‌توانند از این عمل به‌عنوان درمان استفاده کنند. 
  • برخی از افراد بعد از عمل Femto lasik نیاز دارند در هنگام مطالعه، از عینک مناسب استفاده کنند. 
  • افرادی که بعد از عمل از خشکی چشم رنج می‌برند، می‌توانند از قطره چشم مصنوعی استفاده کنند. 
  • متقاضیان عمل فمتولیزیک، بعد از عمل می‌بایست در روزهای آفتابی از عینک مناسب و ایمن استفاده کنند. 
  • بانوانی که از لنزهای زیبای استفاده می‌کنند، می‌توانند 3 ماه بعد از جراحی، مجدداً از آنها استفاده کنند اما قبل از این مدت به‌هیچ‌عنوان مجاز به استفاده نیستند.
  • در نهایت مراقبت‌های بعد از عمل از اهمیت زیادی برخوردار است تا در نهایت نتیجه به‌خوبی نشان داده شود.

خودداری از مراقبت‌های بعد از عمل سبب می‌شود مشکلات جدی در بیماران رخ دهد.

dr.hadi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *