قوز قرنیه

قوز قرنیه

قوز قزنیه چیست؟

قوز قرنیه یا KERATOCONUS کراتوکونوس ، نوعی ایجاد اختلال در چشم است که طی آن قرنیه چشم فرد نازک شده و میتواند منجر به کاهش میزان دید فرد شود. علامت اصلی قوز قرنیه این است که قرنیه چشم در قسمت جلو مخروطی شکل شده و بسیار نازک میشود. افرادی که به بیماری قوز قرنیه مبتلا هستند ، قرنیه شان نازک شده و معمولا تغییر شکل می دهد. این مشکل می تواند در یک یا هر دو چشم بیمار ایجاد شود. ولی به طور متوسط هر دو چشم درگیر این بیماری می شوند. البته شدت و میزان رشد بیماری در هر دو چشم یکسان نیست. معمولا برآمدگی و تغییر شکل قرنیه به شکل مخروطی شکل است و از حالت کروی و گرد خود خارج می شود. در افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، انکسار و شکست نور هنگام ورود به چشم دچار مشکل شده و در نهایت باعث اختلال در بینایی فرد می شود.

قوز قرنیه

قوز قرنیه

علل و علائم قوز قرنیه

در سال های اولیه ایجاد این بیماری در فرد، معمولا علائم و نشانه ها به روشنی نمایان نمی شوند. افرادی که شماره عینک آن ها مکررا و با فاصله زمانی کم تغییر می کند، از کاندیداهای اصلی این بیماری هستند. همچنین این بیماری ریشه ژنتیکی نیز دارد و افرادی که یک یا چند نفر از خانواده شان به این بیماری دچار هستند، ممکن است، از این بیماری رنج ببرند. کاهش دید شدید در این بیماری به وضوح دیده می شود که در معاینات اولیه ممکن است به اشتباه دیگر بیماری های چشمی نظیر ضعیف شدن چشم ها و یا آستیگماتیسم تشخیص داده شوند. جالب است بدانید که قوز قرنیه ممکن است با دیگر بیماریها نظیر اتیوپی یا حساسیت همراه باشد. پس حساسیت های بهاره، آسم، کهیر و … را دست کم نگیرید. این بیماری ها ممکن است علائمی از ایجاد قوز قرنیه باشند. همچنین استفاده از لنز های تماسی و مالش چشم با دست ، می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

قوز قرنیه

مقایسه قرنیه طبیعی و قوز قرنیه

راه های درمان قوز قرنیه

  1. استفاده از عینک مناسب برای قوز قرنیه 
  2. استفاده از لنزهای تماسی یا همان لنزهای سخت 
  3. استفاده از کراس لینک برای کنترل و درمان بیماری 
  4. استفاده از ایمپلنت رینگ 
  5. انجام جراحی پیوند قرنیه

روش درمان قوز قرنیه بسته به شرایط بیمار می‌تواند مختلف باشد به طور مثال در افرادی که ، در شدت پایینی از درگیری با این بیماری هستند پزشک متخصص چشم استفاده از عینک و یا در قدم بعد از لنز سخت را توصیه می کند. اما افرادی هستند که این روش‌ها برایشان جوابگو نیست و باید برای درمان و یا متوقف کردن بیماری از روش دیگری بهره برد. عمل‌های جراحی که برای درمان کراتوکونوس به کار گرفته می‌شود شامل قراردادن رینگ در قرنیه ، ایجاد پیوندهای عرضی بیشتر در بافت کلاژن و پیوند قرنیه می‌شوند.

dr.hadi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *