مراقبت از چشم

مراقبت از چشم

مراقبت از چشم

چشم های ما دریچه ای هستند که با آن ها دنیا را می بینیم،اطلاعات را دریافت می کنیم و بر آن اساس پاسخ می دهیم. بنابراین بسیار مهم است که از چشم های خود بطور مناسب مراقبت کنیم.برای اینکه چشم هایتان همیشه سالم باشند لازم است که بطور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید،این کار باعث می شود در صورتی که مشکلی برای چشم ها به وجود بیاید در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود و اقدامات کافی صورت بگیرد.همچنین خواب کافی و استراحت دادن به چشم ها هنگام کار با رایانه و موبایل از دیگر عوامل مهم مراقبت از چشم هستند.

مواد غذایی مناسب برای مراقبت از چشم

آلا

ماهی

بسیاری از ماهی ها منابع غنی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. ماهی های روغنی ماهی هایی هستند که در روده و بافت بدن خود روغن دارند، بنابراین خوردن آنها میزان بیشتری از امگا 3 را فراهم می کند. ماهی هایی که حاوی مفیدترین میزان امگا 3 هستند عبارتند از:

 • ماهی تن
 • ماهی سالمن
 • ماهی قزل آلا
 • شاه ماهی

آجیل و حبوبات

آجیل سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است. آجیل همچنین حاوی سطح بالایی از ویتامین E است که می تواند از چشم در برابر آسیب های ناشی از افزایش سن محافظت کند. آجیل در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و به صورت آنلاین برای خرید موجود است. مغزها و حبوباتی که برای سلامت چشم مفید هستند عبارتند از:

 • گردو
 • بادام هندی
 • بادام زمینی
 • عدس

دانه ها

دانه ها مانند آجیل و حبوبات سرشار از امگا 3 و منبع غنی ویتامین E هستند. دانه ها در اکثر خواربار فروشی ها و به صورت آنلاین در دسترس هستند. دانه های سرشار از امگا 3 عبارتند از:

 • دانه های چیا
 • دانه های کتان
 • دانه شاهدانه

مرکبات

مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. درست مانند ویتامین E، ویتامین C نیز یک آنتی اکسیدان است که برای مبارزه با آسیب های چشمی ناشی از افزایش سن توصیه می شود. مرکبات غنی از ویتامین C عبارتند از:

 • لیمو
 • پرتقال
 • گریپ فروت

سبزیجات دارای برگ سبز

سبزیجات دارای برگ سبز سرشار از لوتئین و زآگزانتین و همچنین منبع خوبی از ویتامین C هستند. سبزیجات برگ دار معروف عبارتند از:

 • اسفناج
 • کلم پیچ
 • کلم برگ

هویج

هویج سرشار از ویتامین A و بتا کاروتن است. بتا کاروتن به هویج رنگ نارنجی می دهد. ویتامین A نقش اساسی در بینایی دارد. این ماده جزء پروتئینی به نام رودوپسین است که به شبکیه در جذب نور کمک می کند. تحقیقات در مورد نقش بتاکاروتن در بینایی متفاوت است، اگرچه بدن برای ساخت ویتامین A به این ماده مغذی نیاز دارد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین، مانند هویج سرشار از بتاکاروتن است. آنها همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین E هستند.

گوشت گاو

گوشت گاو سرشار از روی است و روی با سلامت چشم در دراز مدت مرتبط است. روی می تواند به تاخیر از دست دادن بینایی مرتبط با افزایش سن و دژنراسیون ماکولا کمک کند. خود چشم به ویژه در شبکیه و بافت عروقی اطراف شبکیه، حاوی سطوح بالایی از روی است. گوشت هایی مانند سینه مرغ و گوشت خوک نیز حاوی روی هستند، اما نسبت به گوشت گاو میزان کمتری روی دارند.

تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی لوتئین و زآگزانتین است که می تواند خطر کاهش بینایی مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از ویتامین C و E و روی است

آب

شاید تعجب آور نباشد که این مایع ضروری برای زندگی برای سلامت چشم نیز حیاتی است. نوشیدن آب زیاد می تواند از کم آبی بدن که ممکن است منجر به خشکی چشم شود، جلوگیری کند.

استفاده از عینک آفتابی

یکی دیگر از نکات مهم مراقبت از چشم عینک آقتابی هایی که قوس زیادی دارند بهترین محافظ برای چشم ها در برابر صدمات پرتوهای فرابنفش نور خورشید هستند. علاوه بر این،استفاده از چنین عینک هایی در روزهای ابری هم برای سلامت چشم ها مفید است.این نوع عینک ها از چشم ها در برابر آلودگی ها و همینطور خشکی ناشی از وزش باد محافظت می کنند. در زمان انتخاب عینک به این نکات توجه داشته باشید: عینک هایی را انتخاب کنید که ۹۹ تا ۱۰۰ درصد پرتوهای فرابنفش را جذب کنند. اگر لنز عینک پلاریزه است (که به کاهش شدت نور کمک می کند)، مطمئن شوید که لنز خاصیت حفاظت در برابر پرتوهای فرابنفش را هم دارد. به دنبال لنزهای بزرگ باشید چون جلوی بخش عمده ای از نور را می گیرند. عینک های قوس دار بهترین انتخاب هستند.

جهت مراقبت از چشم مصرف دخانیات را قطع کنید.

استفاده از سیگار و سایر دخانیات موجب پیشرفت کاتاراکت و آب سیاه می شود و به شبکیه چشم آسیب می رساند. دخانیات تشدید خشکی چشم را نیز افزایش می دهند. از مصرف سیگار و سایر دخانیات به شدت پرهیز نمایید.

داشتن خواب و استراحت کافی

انجام فعالیت در نور کافی ، نور خوب نوری است که دارای روشنایی کافی بوده، خیره کننده نباشد و بطور یکسان پخش شده باشد. نور کم یا خیره کننده باعث می شود که چشم با دشواری بیشتری کار کرده و در نتیجه فشار بیشتری به آن وارد شود. در این حالت چشم زودتر و بیشتر خسته می شود. مطالعه در نور کافی ، کسانیکه در رختخواب به حالت نیمه نشسته و یا خوابیده در حالیکه کتاب را مقابل چشم گرفته اند مطالعه می کنند، می بایست نور لازم جهت مطالعه را طوری تنظیم نمایند که نور از بالای تخت ویا از چراغ کنار تخت که کمی عقب تر از آن قرار گرفته است به کتاب بتابد. هیچگاه نور نباید بطور مستقیم و از روبرو به چشم بتابد. این توصیه برای رانندگان اتومبیل نیز صادق است. لذا پس از یک ساعت و نیم رانندگی می بایست اتومبیل را نگهداشته و برای مدت کوتاهی به چشم ها استراحت داد. از آنجائیکه چشمها به آسانی آلوده می گردند می بایست اطراف چشم و پلک ها رابه دفعات شسته و با حوله نرم خشک نمود. همچنین اگر هر گونه جسم خارجی وارد چشم یا داخل پلک گردد می بایست با گوشه یک دستمال تمیز و با احتیاط فراوان آنرا بیرون آورد. در این حالت از مالیدن چشم خودداری نمائید. فشار چشم به‌تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود. بلکه وضعیتی است که به افراد هشدار می‌دهد که بیشتر مراقب باشند تا به آب‌سیاه مبتلا نشوند

مواد آرایشی

قبل از خواب حتما آرایش چشم ها و مژه ها و ابروهای خود را به طور کامل تمیز کنید و هیچ گاه با آرایش نخوابید.همچنین مواد آرایش خود را هر 3 ماه یکبار دور بیندازید!

مراقبت از چشم هنگام کار با کامپیوتر

بهترین روش مراقبت از چشم ها در کار با رایانه این است که سی دقیقه تا یک ساعت دست از کار بکشیم و به دور دست نگاه کنیم و مرتب پلک بزنیم این کار باعث می شود جریان های عصبی چشم فعال شوند و از نزدیک بینی پیشگیری شود.صندلی کامپیوتر در سلامتی چشمان شما تاثیر زیادی دارد پس خرید یک صندلی مناسب ارزش وقت گذاشتن را دارد. نور اتاق خود را نیز جدی بگیرید. مانیتور خود را جایی قرار دهید که نور مستقیم پنجره و یا لامپ بالای سرتان را بازتاب نکند همان طور که می دانید مردمک چشم متناسب با نوری که به آن می تابد باز و بسته می شود و اگر نور محیط با مانیتور، موبایل یا تبلت شما مطابق نباشد چشم برای سازگار شدن با محیط به خود فشار می آورد، به همین دلیل هرگز در محیط تاریک به صفحه نمایش موبایل یا تبلت خود به تکرر نگاه نکنید. مرکز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتیمتر پایین تر از چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر این که باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوری که ساعد شما هنگام کار با صفحه کلید موازی با سطح زمین باشد.

مراجعه منظم به چشم پزشک

برای اینکه چشم هایتان همیشه سالم باشند لازم است که بطور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید،این کار باعث می شود در صورتی که مشکلی برای چشم ها به وجود بیاید در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود و اقدامات کافی صورت بگیرد.

مراقبت از چشم

مراجعه منظم به متخصص چشم و معاینه جهت بررسی سلامت و مراقبت از چشم

dr.hadi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *