کاتاراکت

کاتاراکت

کاتاراکت CATARACT

کاتاراکت چیست؟

کاتاراکت( یا آب مروارید ) به تار شدن عدسی طبیعی چشم گفته می شود که پشت عنبیه و مردمک قرار دارد.عدسی يا لنز چشم؛ مثل لنز دوربين عکاسی کار مي کند و نور را بر روی پرده شبکیه چشم که در عقب چشم قرار دارد، متمرکز می کند. همچنين عدسی چشم طوری نور را متمرکز می کند که هم اشياء دور و هم اشياء نزديک روی شبکيه بيفتد؛ در نتيجه انسان هم دور و هم نزديک را واضح می بيند. اين پديده را ” تطابق” مي گويند.آب مروارید شایع ترین علت کاهش قدرت بینایی در افراد بالای 40 سال و علت اصلی نابینایی در جهان به شمار می رود.

کاتاراکت

آب مروارید

چه عواملی زمینه ایجاد این بیماری را به وجود می آورد؟

علل زمینه ی کاتاراکت

دقیقاً معلوم نیست چرا مردم به آب ‌مروارید مبتلا می‌شوند. پیری عامل ریسکی معلوم است. زمینه های دیگری که در توسعه آب‌ مروارید نقش دارند به‌شرح ذیل هستند: 

کاتاراکت ناشی از افزایش سن

آب ‌مروارید ناشی از افزایش سن شايعترين نوع آب مرواريد است. درصد زيادی از افراد به آن مبتلا می شوند و با افزايش سن شيوع آن افزايش می يابد.

کاتاراکت ناشی از سایر بیماری ها

اين نوع آب مرواريد در افرادی كه بيماری های مشخص ديگری از جمله دیابت یا کم کاری غدد پاراتیروئید و بیماری ویلسون (رسوب مس در بدن)  دارند، ديده می شود.

کاتاراکت ناشی از مصرف داروها

گاهی بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل پرونيزولون و کلرپرومازین می باشد.

کاتاراکت ناشی از ضربه

گاهي بلافاصله پس از ضربه و صدمات چشمی و گاهی سالها بعد از آن آب مروارید ضربه ای ديده می شود.

کاتاراکت مادر زادی

در آب مروارید مادرزادی بعضی ازبچه ها با آب مرواريد به دنيا مي آيند يا اينكه در كودكي به آن مبتلا مي شوند كه معمولا در هر دو چشم است.

عوامل خطر ساز کاتاراکت

 • سیگار کشیدن
 • استفاده بیش ‌ازحد از نوشیدنی‌های الکلی 
 • دیابت 
 • آسیب به چشم 
 • استفاده بیش از حد از کورتیکواستروئید 
 • قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید یا تشعشع
 • زمینه های ژنتیکی

تشخیص کاتاراکت

برای تشخيص آب مرواريد باید معاینه کامل چشم پزشکی توسط متخصص چشم انجام شود. برای بررسی عملکرد بینایی از بیمار در مورد محدودیت هایی بیناییش سوال می کنیم و حدت بینایی را با عینک و بدون عینک اندازه گیری می کنیم. در بیمارانی که از خیرگی و پخش نور شکایت دارند با باتاباندن منبع نوری از یک طرف، حدت بینایی با چارت دید را اندازه می گیریم. وسایل دیگری نیز برای این کار وجود دارد. با این اندازه گیری ها میزان اثر نور چراغ ماشین های روبرو بر عملکرد بینایی فرد در رانندگی شب ارزیابی می شود و کاهش عملکرد بینایی را بررسی می کند.

 1. اندازه گيری قدرت بینایی
 2. معاينه ظاهر چشم ها
 3. بررسي حرکات چشم ها
 4. معاينه با دستگاه اسلیت لامپ
 5. بررسی واکنش مردمک ها در برابر نور
 6. تونومتری : با اين معاينه فشار چشم اندازه گيری می شود. افزايش فشار ممكن است علامت گلوکوم باشد.
 7. گشاد كردن مردمک كه با مصرف قطره های چشمی صورت می گيرد و به چشم پزشك اجازه می دهد تا تمام قسمتهای عدسی و شبکیه را كاملا معاينه كند.
 8. سونوگرافی چشم و تعیین شماره

کاتاراکت چگونه درمان می شود؟

اگر عینک و یا لنز های تماسی که تاکنون استفاده می کردید، دیگر پاسخگوی نیاز شما نیست و قادر نیستید به کمک آنها به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهید، وقت آن رسیده به کمک عمل جراحی، آب مروارید خود را درمان کنید. تنها روش درمانی موثر برای رفع آب مروارید، عمل جراحی است. این عمل یک جراحی روزمره و معمول محسوب می شود که سالیانه موارد زيادی از آن در این مرکز انجام می شود.

این عمل با تزریق داروی مسکن آرام بخش و تحت بيهوشی عمومی یا با بی حسی موضعی برای آرامش بیمار آغاز می گردد. پزشک جراح با مشاهده چشم در زیر میکروسکوپ، لنز تار شده را خارج کرده و در همان محل یک لنز مصنوعی جدید و شفاف جایگزین می سازد. 

جراحی آب مروارید در واقع روشی است که در آن عدسی کدر شده را بر میدارند و در بیشتر موارد آن را با عدسی مصنوعی جایگزین می کنند. بر خلاف تصوری که با شنیدن کلمه ی جراحی به ذهن ما خطور می کند, جراحی کاتاراکت به هیچ وجه دردناک نیست زیرا به لطف قطره‌های بی‌حس‌کننده ی موضعی, قبل از عمل جراحی سطح چشم کاملا بی‌حس می‌شود. طول اثر این داروها تا چند ساعت پس از عمل جراحی باقی می ماند.

جراحی آب مروارید یک عمل نسبتا ساده است که اغلب بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد. این عمل با استفاده از بی حس کننده‌های موضعی انجام می‌شود و شما پس از انجام جراحی در همان روز ترخیص شده و به منزل باز می‌گردید.
به طور میانگین می‌توان گفت از زمان ورود بیمار به مطب یا کلینیک چشم پزشکی ، انجام فرایند پذیرش, انجام عمل جراحی و ترخیص بیمار زمانی در حدود ۲ ساعت و نیم سپری می‌شود.

جراحی کاتاراکت دکتر هادی پیل افکن

اگر شما یا افراده خانواده شما دارای علائم کاتاراکت هستید جهت بررسی سلامت چشم و معاینه بالینی می توانید از طریق تماس و رزرو نوبت به مطب مراجعه کنید.

جراحی کاتاراکت در بیمارستان (بیمارستان امام خمینی پیرانشهر – بیمارستان امام خمینی نقده – کلینیک آفتاب ارومیه)انجام می شود.

dr.hadi وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *